News Mehedinti
 

Încep Zilele oraşului Drobeta-Turnu-Severin / Vezi aici programul

Încep Zilele oraşului Drobeta-Turnu-Severin / Vezi aici programul

Data: 15-4-2013

Primăria Drobeta Turnu Severin organizează în perioada 19 – 23 aprilie „Zilele Severinului”, ediţia din acest an fiind una închinată unui moment deosebit de important şi anume împlinirea a 180 de ani de la formarea oraşului modern.

Oraşul modern Drobeta Turnu Severin are o istorie relativ nouă faţă de alte oraşe ale României. A apărut pe harta ţării şi a lumii în urma decretului generalului Pavel Kiseleff din 22 aprilie 1833. Oraşul şi-a primit numele de la maiestuoasele ruine ale Cetăţii Severinului ce dominau la vremea aceea Dunărea şi împrejurimile. Oraşul a fost ridicat după un plan prestabilit, cu străzi largi ce cad perpendicular pe Dunăre sau merg paralel cu ea. Oraş "de negoţ" pe Dunăre, Turnu Severin a ajuns până în preajma anului 1900 unul din oraşele moderne ale României. Pentru că oraşul s-a născut în ziua de 22 aprilie, în preajma sărbătorii religioase Sfântul Gheorghe (23 aprilie), severinenii l-au ales patron spiritual al oraşului. Începând cu anul 1990 Primăria municipiului Drobeta Turnu Severin a reluat şirul manifestărilor închinate zilelor oraşului şi patronului său, manifestări ce fuseseră întrerupte după al doilea război mondial.

Concerte, muzică bună și de calitate

În programul manifestărilor din acest an nu vor lipsi concertele de muzică populară şi uşoară susţinute de Holograf, Alex Velea, Andreea Bănică, Low Cost, Antonia, Conect-R, Vunk şi Voltaj. Spectacolele de muzică populară se vor desfăşura pe scena amplasată în Pădurea Crihala. „Am încercat şi am reuşit ca anul acesta să reducem cheltuielile pentru că este o perioadă de criză, dar în acelaşi timp încercăm să marcăm cei 180 de ani de la crearea oraşului modern, cu manifestări specifice acestei sărbători. Avem un program complex de muzică uşoară, cu trupe consacrate, dar şi cu artişti locali, în plină ascensiune. La capitolul muzică populară avem artişti locali, pe care oamenii îi iubesc şi îi aşteaptă pe scenă, cât şi nume consacrate din muzica populară românească din aproape toate regiunile ţării”, a declarat Marius Screciu, viceprimarul municipiului Drobeta Turnu Severin.

Programul începe de vineri seara

Primăria oraşului a alocat pentru aceste manifestări suma de 400.000 de lei de la bugetul local. Vineri 19 aprilie

Stada Crisan

Ora 10.00 Expozitie documentara SEVERINUL DE ALTADATA (ILUSTRATE DE EPOCA) Ora 11.00 Expozitie postere DROBETA ROMANA

Muzeul de arta

Ora 17.00 ZILELE ARHITECTURII DIN OLTENIA- prezentare de arhitectura contemporana a arhitectilor din MH, DJ, GJ – organizator ORDINUL ARHITECTILOR DIN ROMANIA FILIALA OLTENIA

Sambata 20 aprilie

Casa Tineretului

Ora 11.00 Concurs national de dans modern “Trofeul Drobeta” – ed. a III a

Ora 11.00 Expozitie de pictura “Primavara in culori” Baze sportive

Ora 10.00 Concurs national de tenis de masa “Trofeul Drobeta” ed. a III a Colegiul National Teodor Costescu – sala de sport Holul Hotel Continental si Castelul Artelor

Ora 12.00 Expozitie de caricaturi Stefan Popa Popas, Salon international de caricatura pentru copii - “Popas intr-un zambet de copil” – Ed. a V a Scena aer liber Crisan

Ora 16.00 Program muzica populara sustinut de cercul de muzica populara de la Palatul Copiilor Ora 17.00 – 19.00 Program artistic licee si scoli (muzica usoara, muzica populara, instrumentala, dansuri populare, dansuri moderne)

Ora 19.00 – 20.00 Program artistic sectia arte a Centrului Cultural Nichita Stanescu Scena

Padurea Crihala

Ora 17.00 Spectacol folcloric Orchestra “Banatul Sarbesc” (Serbia) Solist invitat: STANA STEPANESCU

Ora 19.00 Program folcloric Ansamblul Augustin Bena – Alba Iulia Solisti invitati: FLORICICA MOGA, NICOLAE TUHUT, DORIN SI ILIE NARITA, ROXANA RECHE SI ALEXANDRU PAL, CATALIN HASA, LEONTINA FARCAS, OVIDIU HOMORODEAN, ILIE MEDREA

Ora 21.00 Program Folcloric Ansamblul TIMISUL Solisti invitati: LILIANA LAICHICI, PETRICA IRIMICA, STANA IZBASA, NICU NOVAC

Scena parcare Carrefour

Ora 19.00 Concert OLTENIA BIG BAND

Ora 20.00 Concert NIGHT PASAGE

Ora 21.00 Concert HOLOGRAF

Duminica 21 aprilie Holul Hotel Continental si Castelul Artelor

Ora 12.00 Expozitie de caricaturi Stefan Popa Popas – Salon international de caricatura pentru copii “Popas intr-un zambet de copil” – Ed. a V a Baze sportive

Ora 10.00 Demonstratie de Karting – Parcare Cora Scena aer liber Crisan

Ora 16.00 Program muzica populara sustinut de cercul de muzica populara de la Palatul Copiilor Ora 17.00 – 19.00 Program artistic licee si scoli (muzica usoara, muzica populara, instrumentala, dansuri populare, dansuri moderne)

Ora 19.00 – 20.00 Program artistic sectia arte a Centrului Cultural Nichita Stanescu Scena Padurea Crihala Ora 17.30 Program folcloric Ansamblul DANUBIUS, OANA PIRVAN, ALINA MOTI DRAGHIA, IONELA BADALAN, ANICA GANTU, LUCIANA VADUVA SFETCU

Ora 19.30 Program folcloric Ansamblul DOINA GORJULUI . MARIA LOGA, ION GHITULESCU, VICTORITA LACATUSU, CLAUDIA TOROP, VALENTIN SAMFIRA, MIRELA TAPOTA LATARETU, BEATRICE BANDOIU, ROBERTA CRINTEA, GEORGIANA BARSAC, NATALIA GORJANU, CONSTANTIN ENCEANU

Ora 21.30 Program folcloric „MEHEDINTI – PLAI DE CANTEC” Solisti invitati:VICTOR PARVANESCU, IRINA ZOICAN, LILIANA BUNCEANU, IONUT TUDORESCU, OLGUTA BEBEC, NINA PREDESCU, PETRICA MITU STOIAN, NICULINA STOICAN

Scena parcare Carrefour

Ora 19.00 Concert BUNGHY BAND

Ora 20.00 Concert ALEX VELEA

Ora 21.00 Concert ANDREEA BANICA

Luni 22 aprilie Casa Tineretului

Ora 11.00 Expozitie de pictura – Palatul Copiilor Muzeul de arta

Ora 11.00 Expozitie BIJUTERIILE PAMANTULUI – Muzeul Regiunii Portile de Fier Sala polivalenta

Ora 8.00 – 10.00 Judo

Ora 17.00 – 21.00 Judo

Ora 17.00 – 20.00 Lupte

Hotel Continental – Salon Apolodor

Ora 16.00 Cupa DROBETA la sah pentru copii Scena aer liber Crisan

Ora 16.00 Program muzica populara sustinut de cercul de muzica populara de la Palatul Copiilor Ora 17.00 – 19.00 Program artistic licee si scoli (muzica usoara, muzica populara, instrumentala, dansuri populare, dansuri moderne)

Ora 19.00 – 20.00 Program artistic sectia arte a Centrului Cultural Nichita Stanescu Scena Padurea Crihala

Ora 17.00 Program folcloric Ansamblul MARIA TANASE Solisti: MARIUS MAGUREANU, LAVINIA BIRSOGHE Manuela Motocu, Liliana Popa, Filuita Bogdan, Marcu Nicolici, Aneta Sisu, Cristi Banateanu

Ora 19.00 Program folcloric Ansamblul DOINA ARGESULUI Solisti invitati: CRISTINA TURCU PREDA, NINETA POPA

Ora 20.30 Program folcloric Ansamblul JUNII SIBIULUI Solisti invitati: ROBERT TÎRNĂVEANU, OVIDIU OLAR

Scena parcare Carrefour

Ora 19.00 Concert MERE

Ora 19.30 Concert LOW COST

Ora 20.00 Concert ANTONIA Ora

21.00 Concert CONECT-R

Marti 23 aprilie Casa Tineretului

Ora 11.00 Expozitie de pictura – Palatul Copiilor Scena aer liber Crisan

Ora 16.00 Program muzica populara sustinut de cercul de muzica populara de la Palatul Copiilor Ora 17.00 – 19.00 Program artistic licee si scoli (muzica usoara, muzica populara, instrumentala, dansuri populare, dansuri moderne)

Ora 19.00 – 20.00 Program artistic sectia arte a Centrului Cultural Nichita Stanescu Muzeul de arta

Ora 11.00 Parada de costum popular – PORTUL POPULAR DE SARBATOARE – Muzeul Regiunii Portile de Fier

Ora 17.00 Expozitie – Metamorfoze citadine sub semnul lui Apollodor, pictura, Cristian Popa, Craiova

Ora 17.30 Spectacol Scoala Populara de Arta Castelul Artelor

Ora 15.00 Expozitie artisti plastici severineni cu tema SFANTU GHEORGHE Sala polivalenta Ora 8.00 – 10.00 Judo

Ora 17.00 – 21.00 Judo

Ora 17.00 – 20.00 Lupte Hotel Continental – Salon Apolodor

Ora 16.00 Cupa DROBETA la sah pentru copii Scena aer liber Crisan

Ora 14.00 Muzica usoara si dans modern Palatul Copiilor

Ora 15.00 Muzica populara – program artistic sustinut de elevii cercului de muzica populara a Palatului Copiilor Drobeta Tr. Severin Scena Padurea Crihala

Ora 17.00 Program folcloric DANUBIUS, Solisti: NICU PACURARU, ANGELA MAGHERU, ANICA GANTU, VASILE CIOBANU, VALERIU SFETCU

Ora 19.00 Program folcloric Ansamblul JIDVEI Solisti: Maria Stoica, Adina Popa, Alexandra Băcilă, Denisa Balu, Iulia Banciu, Sebastian Stan, Silviu Nicolae Raţiu, Aurelian Suciu Costi Oancea, Costi Opriş, Andrei Ivănuş, Dorin Pintea,Costel Popa, Alexandru Urs, Traian Stoiţă, Iulian Bic, Ciprian Silasi

Ora 20.30 Program folcloric Orchestra VALAHIA Solisti : LAVINIA GOSTE, STELIANA SIMA, LUCIANA VADUVASFETCU, GELU VOICU, MARIANA DEAC, DINU IANCU SĂLĂJAN MARIANA IONESCU CĂPITĂNESCU

Scena parcare Carrefour

Ora 19.00 Concert EAST ROOTS

Ora 20.00 Concert VUNK Ora 21.00 Concert VOLTAJ. Sursa: Primăria Drobeta Turnu Severin

 

 


Galerie foto



Urmare a numarului tot mai mare de comentarii care contineau un limbaj neadecvat, administratorul acestui site a decis sa modereze absolut toate mesajele/postarile/comentariile exprimate de catre cititorii www.news-mehedinti.ro. Ne rezervam dreptul de a nu posta comentariile care care jignesc editorii, pe ceilali comentatori, site-ul in sine sau terte persoane, contin cuvinte obscene si jignitoare, fac publicitate altor site-uri, produse ori servicii, fara a avea o relevanta directa cu subiectul articolului, nu au relevanata pentru articolul postat, contin atacuri personale la adresa altor persoane.

comments powered by Disqus